fbpx
T-MAPY | Kontaktujte nás

Ověření validity SIP balíčku

SIP balíček musí být validní. Data, které obsahuje a jsou prezentována XML soubory, musejí být strukturována přesně, z důvodu, aby šla tato data nahrát do Národního digitálního archivu.

 

Co se stane, když validní SIP balíček nemáme?

Bez validního SIP balíčku nedokážete skartační řízení nad digitálními dokumenty, respektive jejich předložení a předání, provést. Oblastní archiv, který používá aplikaci Národní digitální archiv (NDA) pro vyhodnocení, které dokumenty od vás převezme, a které můžete skartovat pomocí skartační firmy, by je jednoduše nemohl načíst. Aplikace NDA dokáže načíst pouze validní SIP balíčky.

 

Návod na ověření validity SIP balíčku

  1. Vytvořte skartační řízení v eSSL (elektronické spisové službě) a vygenerujte SIP balíček (obsahující dokumenty zařazené do spisu či typového spisu). V případě že nevíte, jak operaci v aplikaci provést, pokračujte následujícím bodem.
  2. Pokud nelze uskutečnit bod 1., vyžádejte si od dodavatele eSSL vygenerovaný SIP balíček (obsahující dokumenty zařazené do spisu či typového spisu). Můžete dodavateli poslat také odkaz na tento návod. Dodavateli bude pak zřejmé, čeho chcete dosáhnout.
  3. Ověřte validnost dodaného SIP balíčku v testovacím nástroji Národního digitálního archivu na adrese https://validatorsip.nacr.cz/test/.
    Níže na animovaném obrázku je vidět, jak lze test provést (na obrázku je výsledek kladného testu SIP balíčku z naší spisové služby TESS Online). Po získání SIP od dodavatele eSSL postupujte dle návodu na obrázku.