fbpx
T-MAPY | Kontaktujte nás

Povinnost vést spisovou službu v elektronické podobě

Jaké organizace mají povinnost elektronické spisové služby, tedy vykonávat spisovou službu elektronickým systémem? Mohou nás napadnout také podobné dotazy: „Od kdy je povinnost elektronické spisové služby?“, nebo „Kdo musí vést elektronickou spisovou službu?“

Nově od 1. července 2021 ji dle zákona mají povinnost provozovat spisovou službu v eSSL (elektronickém systému spisové služby), viz článek Novela o spisové službě a archivnictví a povinnost eSSL pro další subjekty veřejné správy, téměř veškeré subjekty veřejné správy.

Povinnost evidence a vedení spisové služby papírově v knize pošty, nebo-li v podacím deníku, trvá od dob Rakouska-Uherska. Není to žádná novinka. Avšak povinnost vést elektronickou spisovou službu v ČR mají pouze určité organizace a to od roku 2012.

Povinnost elektronické spisové služby uvádí například webová stránka Ministerstva vnitra – povinnost obcí stanovené zákonem č. 499/2004 sb., (informace na této stránce jsou vhodné nejen pro obce, ale také pro školy a ostatní příspěvkové organizace). Pokud nechcete číst celý text PDF Ministerstva vnitra a jste obec, škola nebo jiná příspěvková organizace, můžete přejít na povinnost vedení elektronické spisové služby odkazy níže.

 

Povinnost elektronické spisové služby pro obce

Povinnost elektronické spisové služby pro školy

Povinnost elektronické spisové služby pro příspěvkové organizace